ARCHIWUM SERWISU

Czarnobyl - fikcja a rzeczywistość

od: do:

zdjęcie diabelskiego młynu w Czarnobylu i autora prelekcji, tytuł i data spotkania

21 lipca 2021 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się trzydzieste czwarte z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - spotkanie z Dominikiem Wójcikiem - pt. "Czarnobyl - fikcja a rzeczywistość".

Czarnobyl kojarzy się ludziom z katastrofą i skażeniem. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że wokół tej tragedii narosło więcej mitów niż faktów. Prypeć - miasto duchów, to jedynie niewielka część ogromnej, zamkniętej Strefy. Jakie tajemnice skrywa? Jak wyglądają ulice i budynki w opuszczonym mieście? Czy w Czarnobylskiej Zonie można spotkać ludzi? No i jak to wszystko ma się do sławnego serialu HBO i innych tekstów kultury? O tym wszystkim opowiedział naoczny świadek.

Dominik Wójcik - z zawodu dziennikarz, z zamiłowania eksplorator opuszczonych miejsc. Jeden z założycieli grupy Visible Past (https://www.facebook.com/Visible.Past17/). Swoją przygodę rozpoczął 26 kwietnia 2010 roku, kiedy obejrzał film „Bitwa o Czarnobyl”. Pół roku później stawiał swoje pierwsze kroki w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Wrócił tam po sześciu latach. Tym razem na dłużej. Kiedy nadal było mu mało, na początku 2017 roku wybrał się do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia po raz trzeci. I wtedy spełnił swoje marzenie. Na tym nie spoczął. Do Zony udał się znowu w listopadzie 2017 i w lutym 2019 roku. Poza tym, odwiedził kilkadziesiąt zapomnianych przez ludzi i czas obiektów na terenie całej Polski, Austrii, Niemiec, Czech i Francji - fabryk, hut, kopalń, hoteli, szpitali czy zwykłych domów. W każdym miejscu odkrywa inne, niezwykłe tajemnice. Marzy o wycieczce do Fukushimy i wydaniu własnej książki. I żeby chociaż na chwilę świat opanowała plaga zombie. W wolnych chwilach ogląda mecze hokeja na lodzie i zaczytuje się literaturze z gatunku fantastyki postapokaliptycznej.

Wróć do strony głównej...
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)