W dniach od 28 lutego do 27 marca 2013 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Fotografia - kreator spojrzeń, wystawa fotografii, wybranych z wystaw będących wynikiem konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year, z lat 2002-2012, organizowanego corocznie od 1965 roku przez BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Organizatorem wystawy "Fotografia dzikiej przyrody" w Polsce jest Agencja Zegart z Bydgoszczy. Honorowy patronat nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Partnerem wystawy w Polsce jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.
©Jordi Chias Hiszpania, Żółwi klejnot
Wildlife Photographer of the Year to najbardziej ceniony i największy na świecie konkurs w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Do udziału w jego ostatniej edycji, w 2012 roku, zostało zgłoszonych ponad 48 tysięcy zdjęć wykonanych przez 4 tysiące czterystu fotografów z 98 krajów.
Informacje o konkursie Wildlife Photographer of the Year oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie internetowej www.nhm.ac.uk/wildphoto/.
Rokrocznie efektem konkursu Wildlife Photographer of the Year jest wystawa prezentowana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach. Ogląda ją każdego roku ponad milion osób. Zdjęcia wchodzące w skład wystawy są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata natury. Ukazują również artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która wpływa na wyobraźnię, absorbuje umysł i porusza serce.
Po raz jedenasty wystawa "Fotografia dzikiej przyrody" prezentowana jest również w Polsce. W Oświęcimskim Centrum Kultury można było obejrzeć 70 zdjęć - prace nagrodzone i wyróżnione w latach 2002-2012, w kilkunastu kategoriach, autorstwa 68 fotografów z 22 krajów, w tym 2 zdjęcia z Polski.