ARCHIWUM SERWISU

Henryki 2011 oraz 5. Grand Off 2011

od: do:

12 grudnia 2011 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się przegląd filmów zrealizowanych w Amatorskim Klubie Filmowym "Chemik" w 2011 roku pn. "Henryki 2011". Przegląd połączony był z plebiscytem publiczności na najlepszy film o nagrodę "Henryka" oraz pokazem nagrodzonych filmów "5. Grand Off 2011" - Światowych Nagród Filmowych Niezależnych. Organizatorem "Grand Off" jest Fundacja "Cinema Art".

Doroczny przegląd filmów zrealizowanych przez filmowców Amatorskiego Klubu Filmowego "Chemik" nosi nazwę "Henryki" od imienia utytułowanego filmowca - Henryka Lehnerta, który do 2006 roku, przez ponad 40 lat kierował oświęcimskim klubem filmowym. Henryk Lehnert (zmarły w czerwcu 2006 roku) pojawiał się zawsze tam, gdzie działo się coś ważnego. Rejestrował na taśmie filmowej ważne momenty z życia Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej. Bezszelestnie, z kamerą na ramieniu poruszał się pomiędzy ludźmi, kierując obiektyw w stronę radości i smutku, życia i śmierci, dostatku i ubóstwa. Tworzył kroniki filmowe, dokumenty, reportaże i artystyczne filmy krótkometrażowe. Uczył trudnej sztuki filmowania. W Amatorskim Klubie Filmowym "Chemik" w Oświęcimskim Centrum Kultury spotykał się z młodymi ludźmi zafascynowanymi, jak on sam, kinem niezależnym i artystycznym, przekazując im swoje filmowe doświadczenia i ucząc filmowego rzemiosła.

W konkursie o nagrodę "Hanryka" ubiegało się 7 filmów:
-"Krzywa Alternatywa", realizacja Piotr Struczyk L.F.
-"Solarigrafia", realizacja Jakub Kurzyński
-"Śladami martyrologii narodu polskiego - kresy wschodnie", realizacja Anna Niedziela
-"Oni i Ona", realizacja Zbigniew Klima
-"Duma i zdrada", realizacja Piotr Struczyk L.F.
-"Orlęta Lwowskie", realizacja Zbigniew Klima
-"Koniec", realizcja Jarosław Wilczak

Głosami publiczności "Złotego Henryka 2011" zdobył Jakub Kurzyński za film "Solarigrafia". "Srebrnego Henryka 2011" otrzymał Piotr Struczyk L.F. za film "Duma i zdrada". "Brązowy Henryk 2011" trafił do rąk Anny Niedzieli za film "Śladami martyrologii narodu polskiego - kresy wschodnie".

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, a głosujący upominki ufundowane przez Oświęcimskie Centrum Kultury.

"Grand Off" – Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych to wrota do magicznego świata filmu niezależnego, najważniejsze przedsięwzięcie promujące kino niezależne w Polsce, i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. "Grand Off" to projekt realizowany we współpracy ze znaczącymi ludźmi filmu z kraju i zagranicy, znawcami kina, doskonale zorientowanymi w specyfice, charakterze, historii i wartości kina niezależnego w dorobku kulturalnym poszczególnych krajów. Inicjatywa ta ma na celu budowanie platformy współpracy pomiędzy festiwalami filmowymi, instytucjami i organizacjami, a także niezależnymi filmowcami.

Komisja Nominacyjna wybrała 47 filmów spośród 1050 zgłoszonych. Nominowane filmy, w 9 kategoriach, obejrzało i oceniło międzynarodowe jury (dziennikarze, twórcy filmowi, filmoznawcy, dyrektorzy festiwali filmowych oraz instytucji związanych z filmem).

Ogłoszenie wyników odbyło się 10 grudnia na uroczystej gali rozdania nagród "5. Grand Off 2011" w Warszawie w Teatrze Kamienica.

Laureacci "5. Grand Off 2011" - Światowych Nagród Filmowych Niezależnych

AKTORKA:
Marissa Josa za film: Nocturn

DOKUMENT:
Alina Rudnitskaya za film: Ya zabydy etot den

FABUŁA:
Anca Miruna Lazarescu za film: Apele Tac

REŻYSER:
Laborie Emmanuel za film: Jean-Luc persécuté

ANIMACJA:
Hendrick Dusollier za film: Babel

AKTOR:
Juan Carlos Aduviri za film: Salar

SCENARIUSZ: nagroda ex aequo

Marius Ivaskevicius za film: Teve Musu

Catalina Molina za film: Talleres Clandestinos

MONTAŻ:
Kote Camacho za film: La gran carrera

ZDJĘCIA:
Meelis Veeremets za film: Näkilugu

Wróć do strony głównej...
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)