24 maja 2015 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja baletu, z muzyką Sergieja Prokofiewa, z Teatru Bolszoj w Moskwie, pt. "Iwan Groźny".
Afirmacja tańca męskiego we współczesnym balecie - wielki fresk historyczny z dziejów dawnej Rusi. Podobnie jak w swoim sławnym "Spartakusie" Grigorowicz sięga po temat zaczerpnięty z historii, ale tym razem historii rosyjskiej z całym jej okrucieństwem, mrokiem i drapieżnością. Iwan Groźny na kartach historii jawi się jako postać niemal nierealna w swojej grozie, zupełnie nie nadająca się na bohatera baletu. Grigorowicz udowadnia, że o wyrazistych osobowościach doskonale można opowiadać za pomocą tańca, można też sięgnąć w głąb ich psychiki, pokazać przemianę młodego władcy w bezwzględnego cara. U Grigorowicza Iwan nie jest potworem - jest człowiekiem młodym, kochającym, cierpiącym. Musi radzić sobie w otoczeniu spiskowców, którzy trują jego ukochaną żonę Anastazję. Premiera baletu odbyła się w 1975 roku, ale w naszych czasach spektakl wrócił na scenę dopiero w 2012 roku, gdy udało się rozwiązać problem praw autorskich do muzyki. Balet powstał do kompozycji Prokofiewa do filmu o Iwanie Groźnym i kompilacji innych jego utworów, do których prawa posiadają dzisiaj spadkobiercy kompozytora.
Teatr Bolszoj jest międzynarodowym symbolem rosyjskiej kultury, a jego zespół baletowy należy do największych i najdoskonalszych na świecie, będąc powszechnie kojarzonym z niezwykłym przepychem realizacji scenicznych oraz przede wszystkim niezwykłym kunsztem tancerzy. Repertuar Baletu Teatru Bolszoj, zawiera zarówno arcydzieła klasyki baletowej, jak i produkcje nowoczesne.
choreografia: Jurij Grigorowicz muzyka: Sergiej Prokofiew obsada: Michaił Łobuchin, Anna Nikulina, Denis Rodkin czas trwania: 146 minut
akt 1 Młody
Iwan zostaje koronowany na cara pomimo niechęci bojarów, potężnych i
bogatych przywódców rosyjskiej szlachty. Iwan wybiera Anastazję,
bojarską córkę, na swoją żonę. Książę Kurbski, który głęboko kocha
dziewczynę, z zazdrością przygląda się rozwojowi wydarzeń. Podczas
najazdu wrogów car prowadzi do boju rosyjskie wojska. Zwycięski car
zapada na tajemnicza chorobę. Przy jego łożu bojarzy kłócą się o koronę.
Car zdrowieje i zamierza zniszczyć zdrajców.
akt 2 Bojarzy
planują zamach na życie Iwana, ale to Anastazja wypija puchar z
trucizną. Kurbski z przerażeniem patrzy na cierpienia i śmierć carowej.
Bojarzy obawiają się odwetu Iwana, który zaczyna popadać w szaleństwo,
pochłonięty myślami o niesprawiedliwej śmierci żony. Iwan otacza się
oprycznikami, którzy mają wytropić zdrajców i raz na zawsze ukrócić
samowładzę bojarów.