3 kwietnia 2011 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja baletu Piotra Czajkowskiego z Opery Narodowej w Paryżu pt. "Jezioro łabędzie".
Balet Opery Narodowej w Paryżu, kierowany przez Brigitte Lefevre, należy do najdoskonalszych zespołów baletowych na świecie.
"Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego (1840-1893), z librettem Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera, należy do arcydzieł baletowych XIX wieku. Paradoksalnie jednak, prapremiera dzieła mająca miejsce w 1877 roku w Moskwie, poniosła klęskę. Przyczyną niepowodzenia była dość słaba choreografia oraz brak zrozumienia dla muzyki Czajkowskiego, która wbrew intencjom kompozytora została zmieniona i „wzbogacona” melodiami z innych baletów. Dopiero ponowne wystawienie baletu w nowej wersji choreograficznej Petipy i Iwanowa zapoczątkowało pasmo sukcesów. Czajkowski, dążąc do stworzenia muzyczno – choreograficznego dramatu, stał się pionierem ścisłego powiązania muzyki z tańcem, pragnąc oddać za pomocą dźwięków nastroju wynikającego z libretta, ze szczególną rolą instrumentacji w muzycznej charakterystyce postaci i sytuacji. Podobnie jak twórcy oper, posłużył się techniką motywów przewodnich oraz przekształcaniem myśli tematycznych. Mimo tradycyjnej konstrukcji dzieła, według obowiązującego wówczas w sztuce baletowej schematu, akcja zachowuje logiczną ciągłość.
Tancerze Baletu Opery Narodowej w Paryżu prezentują kolejną wspaniałą interpretację "Jeziora łabędziego". W głównych rolach wystąpiły dwie wspaniałe gwiazdy sceny baletowej: Agnes Letestu w roli Odette i José Martinez w roli księcia Zygfryda. Orkiestrę Opery Narodowej w Paryżu poprowadził Vello Pähn. Choreografia jest dziełem Rudolfa Nuriejewa (według Opery Narodowe w Paryżu, 1984) na motywach wersji Mariusa Petipy i Lva Ivanova.
osoby: Odetta – księżniczka zaklęta w łabędzia Książe Zygfryd – książe zakochany w Odecie Królowa – matka Zygfryda Benno – przyjaciel księcia Zygfryda Baron von Rotbart – zły czarownik który zamienił Odettę w łabędzia Odylia – córka Rotbarta, podszywająca się za Odettę oraz: łabędzie, dworki, dworacy, księżniczki: węgierska, polska i włoska