ARCHIWUM SERWISU

Koncert fortepianowy Erica Lu

od: do:

15 października 2019 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się, w ramach projektu Stowarzyszenia Artystycznego PianoClassic Koncerty towarzyszące - Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa 2019 oraz projektu Oświęcimskiego Centrum Kultury Kultura 50/50, koncert fortepianowy młodego amerykańskiego pianisty - Erica Lu.

11. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa odbywał się w Krakowie w dniach 5-21 października 2019 roku

Eric Lu - rocznik 1997 - jest jednym z najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat u profesor Dorothy Shi. Następnie kształcił się w New England Conservatory Preparatory School uczył się w klasie profesorów - Alexandra Korsantia i A. Ramon Rivery. Od 2013 roku studiuje w Curtis Institute of Music w Filadelfii u Roberta McDonalda i Jonathana Bissa. Jest również uczniem Dang Thai Sona.

Eric Lu jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in. - w wieku 12 lat - 12. Międzynarodowego Konkursu w Ettlingen w Niemczech (I nagroda, 2010), Minnesota International e-Piano Junior Competition (I nagroda i nagroda specjalna Schubert Prize, 2013), 9. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie (I nagroda, 2014) i Amerykańskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Miami (I nagroda, 2015). W wieku 17 lat zdobył IV nagrodę podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) stając się jednym z najmłodszych laureatów w historii tego konkursu. Jego rozpoznawalność na rynku muzycznym wzrosła po otrzymaniu Tabor Foundation Piano Award na Verbier Festival Academy w 2015 roku.

Występował, m.in. w Auditorio Nacional de Madrid, Beijing Concert Hall, Seoul Arts Centre, Tokyo Metropolitan Theatre, Sapporo Concert Hall, Carnegie Hall w Nowym Jorku, podczas Festiwalu Chopinowskiego w Nohant, Festiwalu Muzycznego w Krakowie, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Minnesota Orchestra, Orquestra Clasica Santa Cecilia, New Jersey Symphony, Cincinnati Chamber Orchestra, Chopin Foundation Orchestra, Wellesley Symphony i the Boston Civic Symphon oraz State Youth Orchestra of Armenia.

W New York Classical Review napisano o artyście jako o "wyjątkowej muzykalnej osobowości". Równie wysoko ocenił jego grę Michael Moran, który po recitalu pianisty na festiwalu w Dusznikach Zdroju (2015) napisał "Dźwięk jaki wydobywa jest jasny, błyszczący, artykulacja urzekająca i ekscytująca, legato i bel canto rozpaczliwie poruszające."

program:

Johannes Brahms
Intermezzo op. 117 nr 1

Robert Schumann
Geistervariationen

Johannes Brahms
Klavierstücke op. 118

Intermezzo a-moll – Allegro non assai, ma molto appassionato
Intermezzo A-dur – Andante teneramente
Ballade g-moll – Allegro energico
Intermezzo f-moll – Allegretto un poco agitato
Romanze F-dur – Andante
Intermezzo es-moll – Andante, largo e mesto

Fryderyk Chopin
24 Preludia op. 28

1. C-dur – Agitato
2. a-moll – Lento
3. G-dur – Vivace
4. e-moll – Largo
5. D-dur – Allegro molto
6. h-moll – Lento assai
7. A-dur – Andantino
8. fis-moll – Molto agitato
9. E-dur – Largo
10. cis-moll – Allegro molto
11. H-dur – Vivace
12. gis-moll – Presto
13. Fis-dur – Lento
14. es-moll – Allegro
15. Des-dur – Sostenuto
16. b-moll – Presto, con fuoco
17. As-dur – Allegretto
18. f-moll – Allegro molto
19. Es-dur – Vivace
20. c-moll – Largo
21. B-dur – Cantabile
22. g-moll – Molto agitato
23. F-dur – Moderato
24. d-moll – Allegro appassionato



Wróć do strony głównej...
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)