ARCHIWUM SERWISU

Koncert zespołu Chudoba

od: do:

Zespół "Chudoba" wystąpił w Oświęcimiu 4 sierpnia 2012 roku jako gość 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zespół zagrał dla oświęcimskiej publiczności po zakończeniu prezentacji zespołów biorących udział w TKB.

Grupa powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, zafascynowanych muzyką folkową. Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską "Chudoba" koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1.

W 1998 roku zespół zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Rok później "Chudoba" reprezentowała Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia). W 2000 roku jako jedyny polski wykonawca wystąpiła na prestiżowych targach muzycznych The Worldwide Music Expo WOMEX w Berlinie. W 2006 roku "Chudoba" udanie reprezentuje Polskę, od strony muzycznej na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, będąc jedną z gwiazd na Etno Cup Day w Hanowerze.

"Chudoba" (słowo "chudoba" wywodzi się z języka prasłowiańskiego i oznacza skromny dobytek, mienie, gospodarstwo; występuje także jako określenie nędzy, biedy, biednych ludzi lub inwentarza żywego) to jeden z zespołów, który miał duży wpływ na rozwój muzyki folkowej w Polsce. Przez wiele lat swojej działalności na rynku muzycznym, "Chudoba" dopracowała się własnego, rozpoznawalnego od pierwszych taktów, specyficznego stylu muzycznego. Folk jest dla nich czerpaniem radości z ludowej muzyki. Radość muzykowania przynosi dzielenie się żywiołem i liryzmem zachowanymi w tradycyjnych pieśniach i melodiach. Grają tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych - bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i najprostszych wzruszeń.

Grają i śpiewają własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy środkowej, wschodniej i południowo-wschodniej - polskich, a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich.

skład zespołu:
Małgorzata Otrocka - skrzypce, śpiew
Katarzyna Ryszewska - śpiew, przeszkadzajki
Sylwia Świsłocka-Karwot - śpiew, przeszkadzajki
Robert Ruszczak - śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki
Jacek Ryszewski - gitara klasyczna, śpiew
Janusz Wawrzała - bębny wszelkiej maści, śpiew
Mirosław Mały - kontrabas, śpiew
 
muzycy współpracujący:
Barbara Ulatowska -  skrzypce
Tomasz Kłos - saksofon, klarnet

Wróć do strony głównej...
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)