28 marca 2023 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbYŁ się, w ramach Sceny alternatywnej, koncert zespołu Pablopavo i Ludziki.
Pablopavo urodził się w marcu 1978 roku. W 1993 roku założył z kolegami pierwszy zespół. Grał i śpiewał w zespołach: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie (istniejący do dziś) i Ba-lan.
W 2009 roku na rynku pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany „Telehon”. Płyta zebrała kilkanaście niezłych recenzji i, co ważniejsze, sporo słuchaczy.
W 2011 roku ukazuje się drugi album Pablopavo i Ludzików „10 piosenek”. W tym samym roku pojawił się też album „Głodne kawałki” nagrany w duecie z producentem Praczasem.
W styczniu 2014 roku miała miejsce premiera trzeciej płyty Pablopavo „Polor”.
Poprzedziło ją ukazanie się dwóch singli. „Koty” zaprezentowane zostały nietypowo – bo jako związana z piosenką gra typu arcade. „Dancingowa Piosenka Miłosna” zaś, zyskała uznanie słuchaczy wielu stacji radiowych, zajmując między innymi wysokie (bo czwarte) miejsce na prestiżowej Liście Przebojów Trójki. Trzecim singlem promującym „Polor” był „Mikołaj”.
W drugiej połowie 2014 roku, Pablopavo wydał również album solowy – zdecydowanie bardziej surowy w brzmieniu i mocno akustyczny. Płyta „Tylko” – podobnie jak „Polor” – spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem recenzentów oraz słuchaczy radiowych. Po raz kolejny na listach ogólnopolskich stacji zagościły single promujące to wydawnictwo: „Sobota” i „Carlos”.
Uwieńczeniem wyjątkowo intensywnego twórczo roku 2014, było przyznanie Pablopavo Paszportu Polityki w kategorii „Muzyka Popularna”.
Początek 2015 roku to pierwsza oficjalna płyta istniejącego od 2001 kolektywu Zjednoczenie Soundsystem. Album pokazał, że Pablopavo cały czas doskonale sprawdza się w konwencji reggae raggamuffin, a utworami takimi jak „International” czy „To dla tych” rozbrzmiewały parkiety imprez reggae w całej Polsce. Koniec 2015 roku to płyta „Wir” sygnowana jako trio Pablopavo/Iwanek/Praczas. Płyta była zaskoczeniem dla słuchaczy i kolejnym świetnie przyjętym albumem z udziałem Pablopavo. Sam artysta powiedział, że jest to zarazem najbardziej eksperymentalna i najbardziej popowa płyta w jego dorobku.
Marzec 2017 roku przynosi czwarty album pod szyldem Pablopavo i Ludziki. Płyta nosi tytuł „Ladinola” i jest anonsowana jako materiał popowy, ale umiarkowanie młodzieżowy.
Wydany w październiku 2018 roku album „Marginal” to piąta płyta Pablopavo i Ludzików. Jest to płyta dyskotekowa, choć nie ma pewności czy istnieją odpowiednie dyskoteki, w których można by ją zagrać. Jeśli nie, słuchacze będą musieli sobie taką dyskotekę wyobrazić, albo zbudować. Na płycie znajduje się 13 piosenek o różnym natężeniu disco, skomponowanych przez Ludziki, z tekstami Pablopavo (choć są dwa wyjątki). Artyści o płycie: Staraliśmy się działać wedle zasady, że nie wolno pozostawiać tak poważnej rzeczy jak muzyka taneczna ludziom bez wyobraźni i iskry szaleństwa.
Rok 2019 również obfitował w niebanalne rozwiązania. Do życia powołany został Naprawdę Duży Zespół. Stworzony materiał postanawiają zaprezentować światu bez większych zapowiedzi, ale za to od razu w realiach festiwalowych. Pablopavo i Ludziki wyruszyli też w Pierwsze Warszawskie Tournée, podczas którego przez siedem dni dzielnie przemierzali kolejne dzielnice Warszawy. Wnioskując po wyprzedanych biletach pomysł przypadł publice do gustu.
Z początkiem 2020 roku materiał nagrany z Naprawdę Dużym Zespołem został zarejestrowany i ukazały się „Wszystkie Nerwowe Piosenki”. Wydawnictwo wyjątkowe. Wyłącznie na winylu i (o zgrozo) niedostępne w żadnych serwisach streamingowych.
Pablopavo pojawił się gościnnie na mniej więcej pięćdziesięciu krążkach innych wykonawców. Nominowany był do różnych ważnych nagród i czasem je dostawał. A czasem nie.
fot. Piotr Świąder-Kruszyński