16 grudnia 2022 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się czterdzieste siódme z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" – z Andrzejem Pasławskim – pt. "Kosovo - podróż ponad podziałami?".
Kosovo – najmłodsze państwo Europy, kraina zwana dawniej Dardanią, obecnie od 2008 roku Republika Kosova. Multietniczny kraj na styku wielu kultur, państwo o które nadal toczy się spór pomiędzy Serbami a Kosowarami.
Tu naocznie można przekonać się, iż bałkański lont tli się nieprzerwanie. Tu zobaczyć można kolebkę prawosławia i najstarsze zachowane cerkwie, illiryjskie stanowiska archeologiczne i najnowszą, krwią i okrucieństwem naznaczoną, historię tego narodu, historię epatującą działaniami wojowników UĆK.
A jednocześnie toczy się tam normalne życie gościnnych i przyjaznych ludzi, rzeczywistość, jakże odmienna od tej, jaką starają się kreować media i światowa opinia. Lecz to nie tylko polityka i martyrologia, to piękny kraj, wspaniałe góry, jaskinie, zabytkowe, wielokulturowe miasta. Ta prezentacja to efekt kilkukrotnych przejazdów przez Kosovo, od 2007 roku, a przede wszystkim ubiegłorocznej wyprawy, podczas której udało nam się zwiedzić niemalże wszystkie symboliczne miejsca tego państwa.
Czy udało się wznieść ponad podziały? Nie do końca, lecz opowiem o Kosovie nie jako o siedzibie mafii, handlu bronią i kobietami. Postaram się pokazać ten kraj bezstronnie, jego walory przyrodnicze, ładunek historyczny, jako kraj bezpieczny, pod warunkiem, że przygotujemy się dobrze do jego penetrowania.
Jestem członkiem Stowarzyszenia KOS-POL, wielokrotnie podróżowałem przez te rejony Bałkanów, zanim jeszcze powstało państwo kosowskie, mam kontakty z osobami zawodowo zajmującymi się problemami tego rejonu, w związku z tym dość dobrze znam zarówno historię, jak i dzień dzisiejszy Kosowa. Jest to gwarancja rzetelnego przekazania wiedzy, którą posiadłem przez lata.
Relacje z naszych wypraw przeczytać można na stronie: www.fotolandia4x4.com
Andrzej Pasławski