ARCHIWUM SERWISU

Lilka, cud miłości

od: do:

26 października 2016 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się spektakl - w ramach projektu Kultura 50/50 i IV Tygla Teatralnego - oparty na wierszach, dzienniku, wspomnieniach, notatkach i listach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - przygotowany w 70. rocznicę śmierci poetki i dla uczczenia 125. rocznicy jej urodzin, której twórczość nigdy nie przestała zachwycać, wzruszać i inspirować - w wykonaniu Pauliny Holtz, Krystyny Tkacz, Magdaleny Zawadzkiej, Joanny Żółkowskiej, pt. "Lilka, cud miłości".

Cztery aktorki, cztery odsłony życia, cztery wiersze.

"Lilka, cud miłości" to obrazki z życia kobiety, którą rządzi pragnienie miłości. A jeśli miłość, to najlepiej wielka i namiętna. Oczywiście zakończona ślubem - najlepiej na Wawelu, z biciem w dzwony i piękną suknią, z orszakiem wspaniałych gości. Ślub... a właściwe trzy śluby! Ale zawsze ze wspaniałym mężczyzną, który spełnić ma największe marzenia i pragnienia. Nie brakuje też w tym życiu i zdrad, i tęsknoty, i stawiania wróżb z kart i... wywoływania duchów. Szczypta ironii, oczywiście na temat mężczyzn, no i ta rodzina...

To spektakl o losach poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jej cudownym dzieciństwie na Kossakówce, miłościach, małżeństwach, rozczarowaniach mężczyznami i światem, zmaganiach twórczych, aż po udręczenie chorobą. Opowieść wybrzmiewa poprzez dzienniki, listy i wiersze, którą uzupełniają piosenki.

Waldemar Śmigasiewicz – autor scenariusza i reżyser w jednej osobie stworzył opowieść niezwykłą – wielowymiarową podróż w czasie, przestrzeni i w głąb osobowości i duszy kobiety. Podróż w czasie – bo uczestniczymy w historii Lilki od wczesnej młodości, a właściwie także dzieciństwa, aż do śmierci. Podróż w przestrzeni – jesteśmy w secesyjnym Krakowie i Wiedniu, i międzywojennym Zakopanem i Poznaniu, w wojennej Warszawie i Manchesterze. Podróżą najciekawszą jest ta w serce i świat wewnętrzny Lilki. Zarówno wtedy, kiedy przyglądamy się jej dojrzewaniu, rozwojowi uczuciowemu i intelektualnemu, niezachwianej wierze w siłę sztuki jak i rosnącemu rozczarowaniu światem i ludźmi. Zamysł scenarzysty i reżysera wspaniale realizują aktorki tworząc świetne, zapadające w pamięć kreacje. Dodatkowym atutem przedstawienia jest scenografia Tatiany Kwiatkowskiej i ekspresyjna, świeża muzyka Urszuli Borkowskiej. Podróż to naprawdę niezwykła.

tekst: na podstawie książki "Wojnę szatan spłodził" w opracowaniu Rafała Podrazy
scenariusz i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz
scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
muzyka: Urszula Borkowska
obsada: Paulina Holtz, Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska
głos dziecka: Antonina Nowakowska
premiera: 14.10.2015


Wróć do strony głównej...
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)