28 stycznia 2018 roku o godzinie 17:00 w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja opery Georgesa Bizeta (1838-1875) z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, z udziałem Mariusza Kwietnia, pt. "Poławiacze pereł".
To kwintesencja opery francuskiej - melodyjnej, pełnej subtelnych, wpadających w ucho motywów, wśród których najsłynniejszym jest romans Nadira, wymagający od tenora niezwykłej lekkości i śpiewu piano. Trudno dziś zrozumieć, dlaczego opera po swej premierze w 1863 roku aż na 20 lat zeszła ze sceny. Powróciła dopiero na fali niezwykłego powodzenia innego dzieła Bizeta "Carmen". Romantyczna historia dwóch przyjaciół zakochanych w tej samej kapłance, która ślubowała czystość, staje się pretekstem do serii barwnych obrazów na tle cejlońskiej wioski rybackiej. W rolach głównych prawdziwi wirtuozi wokalistyki: Diana Damrau jako Leila, Matthew Polenzani w partii Nadira. Postać jego przyjaciela, a zarazem rywala w miłości do Leili, kreuje polski baryton Mariusz Kwiecień - od kilku lat związany z The Metropolitan Opera.
Poławiacze pereł | Les pêcheurs de perles opera w czterech aktach (1863) libretto: Michel Carré i Eugene Cormon
obsada: Diana Damrau jako Leila Matthew Polenzani jako Nadir Mariusz Kwiecień jako Zurga Nicolas Testé jako Nourabad
chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera
Gianandrea Noseda - dyrygent Penny Woolcock - reżyseria Andrew Dawson - ruch sceniczny Dick Bird - scenografia Kevin Pollard - kostiumy Jen Schriever - światło
przedstawienie w języku francuskim z napisami w języku polskim | czas trwania 135 minut
The Metropolitan Opera to jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata. Znajduje się w Centrum Lincolna dla Sztuk Wykonawczych (The Lincoln Center for the Performing Arts), który to kompleks położony jest pomiędzy zachodnią 62. i 65. ulicą oraz alejami Columbus i Amsterdam. Jego historię tworzyli - i tworzą - najwięksi śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy i scenografowie. Debiutował tam Enrico Caruso, sławę zdobywali Maria Callas, Renata Tebaldi czy Carlo Bergonzi, a za dyrygenckim pulpitem stawał sam Arturo Toscanini oraz Gustaw Mahler i wielu innych. Scena gościła niemal wszystkie wybitne gwiazdy operowe. Debiut na deskach The Metropolitan Opera to marzenie wszystkich wykonawców, a spełnienie go otwiera drogę do międzynarodowej kariery. Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystyczne nieprzeciętne zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. W przedstawieniach, reżyserowanych przez takie znakomitości, jak Franco Zefirelli czy Laurent Pally, biorą udział największe współczesne gwiazdy sceny operowej.