ARCHIWUM SERWISU

Recital fortepianowy Magdaleny Lisak

od: do:

plakat koncertu ze zdjęciem Magdaleny Lisak, loga

15 października 2021 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się, w ramach projektu Stowarzyszenia Artystycznego PianoClassic "Koncerty towarzyszące - 13. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa 2021" oraz projektu Oświęcimskiego Centrum Kultury "Kultura 50/50", koncert fortepianowy Magdaleny Lisak.

Magdalena Lisak - urodzona w Katowicach - pielęgnuje rodzinne tradycje muzyczne. Od najmłodszych lat zdobywała najwyższe laury na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym samym roku, po dojściu do półfinału konkursu Gézy Andy w Zurychu, otrzymała prywatne stypendium i kontynuowała naukę w Konserwatorium w Zurychu u Homero Francescha. Jednym z jej najcenniejszych doświadczeń były studia w Musik-Akademie w Bazylei w latach 1996-1998 pod kierunkiem Krystiana Zimermana.

VI nagroda - uzyskana na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku - otworzyła Magdalenie Lisak drzwi do prestiżowych sal koncertowych, jak Hitomi Memorial Hall w Tokio, Stadt–Casino w Bazylei, Rudolfinum w Pradze czy Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Uczestniczyła także w festiwalach chopinowskich w Dusznikach-Zdroju, Nohant-La Châtre, Mariańskich Łaźniach, Gandawie, Genewie oraz Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Jej interpretacje zostały utrwalone dla Deutsche Rundfunk, Radio Suisse Romande, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz na płytach CD dla firmy DUX, Polskiego Radia oraz CD Accord.

Magdalena Lisak występuje regularnie z recitalami, wykonuje koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i większości krajów europejskich, a także USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Brazylii.

Fascynuje ją muzyka najnowsza. W 2000 roku wykonała dla György Ligetiego jego Etiudy, których interpretacja spotkała się z wysoką oceną kompozytora. Dokonała prawykonań w ramach festiwali: Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Laboratorium w Warszawie i Białymstoku oraz Festiwalu Warszawska Jesień. Występowała, jako solistka, z dyrygentami: Kazimierzem Kordem, Tadeuszem Strugałą, Tomaszem Bugajem, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Jerzym Salwarowskim, Massimiliano Caldim, Agnieszką Duczmal, Jacques Mercierem, Reinbertem de Leeuw, Jackiem Kaspszykiem, Ewą Strusińską.

Na zaproszenie Narodowego Instytutu im. F. Chopina podjęła się wykonań, a także rejestracji utworów F. Chopina na instrumencie historycznym Erard na płycie CD w serii The Real Chopin. Realizuje projekty artystyczne pod egidą Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, którego jest założycielką i prezesem. Prowadzi klasę fortepianu katowickiej Akademii Muzycznej na stanowisku
profesora, będąc Kierownikiem Katedry Fortepianu. Jej działalność pedagogiczna obejmuje także kursy mistrzowskie, m.in. w Showa Academia Musicae w Tokio, Uniwersytecie w Ostrawie, Narodowej Akademii Muzycznej „Pancho Vladigerov” w Sofii oraz wykłady na japońskich wyższych uczelniach artystycznych oraz nagrania DVD utworów dla dzieci i młodzieży w ramach publikacji dydaktycznych The Piano. General method. Ponadto uczestniczyła w jury International Chopin Piano Competition in Asia (2010, 2011, 2012, 2016), Komisji Kwalifikacyjnej XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2010), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2013) oraz 54. Beethovenův Hradec International Music Competition and Music Festival (2016) w Hradec nad Moravici (Czechy).

program:

  • Fryderyk Chopin
    Scherzo b-moll op. 31
    3 Walce op. 64
    nr 1 Des-dur | nr 2 cis-moll | nr 3 As-dur
    Nokturn H-dur op. 62 nr 1
  • Ferenc Liszt
    Années de pèlerinage. Première année: Suisse
    Les cloches de Genève (Nocturne)
    Au lac de Wallenstadt
  • Richard Wagner / Ferenc Liszt
    Isoldens Liebestod z dramatu Tristan i Izolda
  • Maurice Ravel
    La Valse
Wróć do strony głównej...
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)