Od 29 lipca do 8 września 2016 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana była wystawa prac Agaty Agatowskiej pt. "Rzeźby z przyszłości".
Oświęcimskie Centrum Kultury było jednym z miejsc prezentacji prac artystki z okazji 20-lecia pracy twórczej. Połączenie kilku miejsc i wypełnienie ich przestrzeni współczesnymi rzeźbami było próbą dialogu z przeszłością i innego niż historyczne spojrzenia na miasto dzisiaj - spojrzenia przez pryzmat sztuki i teraźniejszości, a nawet przyszłości.
Rzeźby Agaty Agatowskiej oglądać można było również w następujących miejscach:
Rynek Starego Miasta
29.07-30.09
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży
29.07-31.08
Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu
29.07-31.12
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
29.07-31.12
Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki
29.07-31.12
Wernisaż odbył się 29 lipca 2016 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.
Typowe dla artystki przedstawienia futurystycznych postaci przybierają różne formy. Bywają nawet rakietami kosmicznymi. Łączą w sobie elementy baśni i komiksu, popkultury i świata mody. Wchodzą w dialog z historią i przekonują do śmiałego spojrzenia w przyszłość. Powstają z nowoczesnych materiałów: polerowanego aluminium, lakierowanego brązu oraz mastiku (rodzaj tworzywa sztucznego). Odważna kolorystyka i forma rzeźbiarskich realizacji Agaty Agatowskiej odzwierciedlają jej zainteresowania współczesnym światem, sztuką i kulturą popularną. Artystka od kilku lat realizuje tajemniczy i nieco surrealistyczny projekt "Infinity - Shadow of the Hand. Nieskończoność - Cień ręki". Serię rzeźb powstałych na podstawie cieni można zobaczyć w Domu Ciszy w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Kulminacyjnym elementem wystawy jest praca eksponowana na Rynku Starego Miasta.
Wystawa objęta była honorowym patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim w ramach obchodów Roku Tolerancji i Praw Człowieka w Oświęcimiu.
Agata Agatowska urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Alojzego Gryta (dyplom w 2001 roku), na której w 2012 roku uzyskała tytuł doktora na Wydziale Malarstwa i Rzeźby oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie: scenografię w klasie prof. Karla Kneidla i rzeźbę w klasie prof. Thomasa Grünfelda (dyplom w 2012 roku). Artystka brała udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w Polsce i Niemczech, otrzymała dwie ważne nagrody w 2008 roku: nagrodę Darmstädter Sezession w Darmstadt w Niemczech oraz Grand Prix na 5. Biennale Sztuki Młodych "Rybie Oko" w Słupsku. W latach 2001-2012 była wielokrotną stypendystką Miasta Oświęcim, a w 2013 roku otrzymała wyróżnienie Miasta Oświęcim w dziedzinie kultury.
www.agataagatowska.eu